Rüyada Peygamberler Görmek Ne Demek?

Peygamberler

* İbni Şirin’e göre; büyük peygamberleri rüyada görmek, izzet ve şerefe, nebileri görmek zafere, din kuvvetine delalet eder.

* Kirmani’ye göre; bir nebiyi ferah ve sevinç içinde olarak görmek, zafere işarettir. Bir peygamberi gazaplı, yüzü asık, kaşları çatık bir halde görmek, sonunda ferah ve sevince dönüşmeyi beklenen şiddet ve illete, bir nebiden bir şey aldığını veya bir söz işittiğini görmek, o peygamberin ilminden faydalanmak ve sevinmeye delalet eder.

* Cafer’i Sadık’a göre; Adem aleyhisselamı rüyasında gören, eğer hak etmis ise, büyük bir mertebeye erişir. Eğer müstahak değilse, tövbe etmelidir. Adem aleyhisselam ile konuştuğunu gören, ilim ve marifet sahibi olur. Adem aleyhisselama itaat etmediğini görmek, isyan ve kötülük işarettir. Adem aleyhisselamı kestiğini gören, anne ve babasına veya öğretmenine asi olur. SİT aleyhisselamı gören bolluk içinde yaşar, malı ve çocukları çok olur. Bu peygamberi rüyada görmek, büyük bir işe girmeden önce vasiyetini yapması gereğine işarettir. İDRİS aleyhisselamı görenin her işi yolunda gider, İdris (AS) görülmesi ibadete delalet eder.

* NUH aleyhisselamı görmek. Ömrün uzun olmasına ve bu sırada düşmandan zarar ve bozgunluk görülmeye ve sonunda muradının olacağına işarettir. Nuh aleyhisselami rüyasında gören kimsenin komşuları ve düşmanları kendisini kıskanırlar ise de Hz. Allah (CC) onu, düşmanların şerrinden saklar. HUD aleyhisselami görenin, kendisine düşmanları saldırır isede onlara üstün gelir. LUT aleyhisselamı gören bir yerden başka bir yere gider, işleri kolaylaşır ve sonu hayırlı olur.

* Bir başka rivayete göre de, ahlaksız bir kadınla evlenerek ondan hayır görmez. SALİH aleyhisselamı gören, aziz ve itibarlı olur. İBRAHİM aleyhisselamı görmek hacca gitmeye ve bir rivayete göre hükümetten bir kötülüğe uğramaya ve anne ve babasına karşı geleceğine ve başka bir rivayete göre de, dünyada büyük bir mutluluğa ve hayra kavuşacağına yorumlanır. İSMAİL aleyhisselamı görenin kadri artar ve istekleri yerine gelir.

* Bir rivayete göre, sadık bir insanla arkadaş olup ondan bir vaad alıp, o vaadi yerine getireceğine delalet eder. İSHAK aleyhisselamı görmek, daima dünya ve ahirette saadetle yorumlanır. YAKUP aleyhisselamı görene, çocukları tarafından keder verecek bir durum meydana gelirse de, sonradan sevinir ve mutlu olur. Kaybolmuş bir kimsesi varsa, selametle döner. YUSUF aleyhiaselamı görmek, akrabası tarafından iftiraya uğrayıp, sonunda büyük bir mala ulaşmaya, muradının olmasına ve bir rivayete göre de, bir kadın yüzünden kederlenip, nihayet hayra ve ihsana ulaşmaya delalet eder.

* ŞUAYIP aleyhisselamı göreni önce halk istemez, fakat sonra o düşmanlarına karşı üstünlük kurar. EYÜP aleyhisselamı görmek, önce düşmanlarına yenilip, sonra onlara üstün gelmeye ve düşmanlarını yok etmeyi başarmaya, yolculukta ise, selametle dönüşe işarettir. HARUN aleyhisselamı görmek, öncelikle büyük bir kişinin halife ve vekili olup, o sırada bela ve düşmanlığa uğramaya ve sonunda hayra ulaşmaya delalet eder.

* ELYESA aleyhisselamı görmek, güç işlerinin kolaylaşacağına delildir. DAVUD aleyhisselamı görenin eşi tarafından sıkıntısı ve üzüntüsü olur. Bir rivayete göre evinde söz sahibi olur. Fakat bir kadıin yüzünden zarar görür. SÜLEYMAN aleyhisselamı görenin mertebesi çok yüksek olur. Malı ve mülkü artar. Bir yolculuğa çıkar ve selametle geri döner. ZEKERİYA aleyhisselamı gören kimseye Cenabı Hak (CC) hayırlı işler yapmayı nasip eyler.

* YAHYA aleyhisselamı gören, dünya nimetlerinden el etek çeker. Ahiret işleri ile uğraşır. Uzun bir ömür sürer ve selamet bulur. HIZIR aleyhisselamı rüyasında görenin ömrü uzun olur. Uzun bir yolculuğa çıkar ve Allah (CC) onun yardımcısı olur. İLYAS aleyhisselamı görenin zor işleri kolaylaşır. Duası kabul olur. YUNUS aleyhisselamı görmek, şiddetten sonra feraha, kederden sonra sevince, karanlıktan sonra aydınlığa, sıkıntıdan sonra genişliğe ulaşmaya delalet eder.

* LOKMAN aleyhisselamı görmek, ilim ve bilgi sahibi olacagina isarettir. ZÜLKARNEYN aleyhisselamı görmek, büyük bir insana gidip ondan bir istekte bulunmaya, ve ricasının kabul edileceğine delalet eder. Gerek ölü ve gerek sağ olduğu halde enbiyadan birini ziyaret ettiğini rüyada görmek, üç şekilde yorumlanır: Rüya sahibi eğer ibadetinde devamlı ise, Cenab-ı Hak ona mağfiret eder, hayır ve berekete ulaşır, cennetle müjdelenir. Bir peygamberin mezarını kazdığını gören, onun sünnetini kabul etmiş olur. Eğer mezarda kemik bulursa muradına erer. Enbiyadan birinin kendisine şeriata aykırı bir emir verdiğini görmek, onun şeriattan ayrıldığına dair bir uyarıdır.

* Nebilerden birisinin vücudunda bir yerinin eksik olduğunu görmek, rüya sahibinin dininde noksanlığına delalet eder. Nebilerden birini çirkin ve iyi olmayan bir şekilde görmek, günah işlediğine işarettir. Peygamberleri veya onlardan birisini rüyada görmek on şekilde yorumlanır: Rahmet, nimet, izzet, yüksek mevki, devlet, zafer, saadet, başkanlık, İslam’da kuvvet, dünya ve ahirette hayır, rahat.

* Nebilerden biriyle kavga ettiğini gören dininde bir suç, bir günah işler. Bir peygamberi öldürdüğünü görmek, dinindeki eksikliğe ve bu yüzden lanetleneceğine işarettir. Nebilere mahsus bir elbise içinde bulunduğunu görmek, din ve dünyada iyiliğe, kendisinin nebi olduğunu görmek, şehit olarak öleceğine ve büyük bir sevaba nail olacağına; nebiler gibi ibadet ettiğini ve onlar gibi yaşadığını görmek, dininin kuvvetine delalet eder.

ARADAĞINIZ TABİRİ BULAMADINIZMI?
RÜYALARINIZI BİZE YAZIN ELİMİZDEN GELDİĞİNCE YORUMLAYALIM.
HEMEN TIKLAYIN!!!
16 Yorum
Sayfamızı Beğenenlerin Rüyaları Daha hızlı yorumlanacaktır!. Lütfen bize destek olmak için Facebook'ta Rüyatabirlerikitabi.com'u beğenin paylaşın...

Rüyanı Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.